Nos, ez nem a popszakma, hanem az orvostudomány. Szoktam mondani, hogy az idősödés és a betegségek politikasemlegesek. Főleg idősebb korban, és (anatómiai okokból) leginkább nőket érint az inkontinencia, amikor az érintett személy képtelen kontrollálni a vizeletürítését. Ennek is vannak különböző formái.

Túlfolyásos és stressz inkontinencia

A két leggyakoribb forma közül a túlfolyásos inkontinencia akkor jelentkezik, amikor a húgyhólyag nem ürül ki teljesen, és túltelítődik. Ez folyamatos, lassú csepegést okoz. Ezzel szemben a stressz inkontinencia a köhögés, tüsszentés, nevetés, sőt akár futás vagy emelés közben jelentkező vizeletvesztést takarja. Ennek oka leggyakrabban a medencefenék izmainak gyengesége, és (anatómiai okok miatt) sok nőt érint.

Miért gyakori?

Az okok között van néhány igazi „női klasszikus”. Például a hüvelyi szülés, amely alaposan megterheli a medencefenék izmait, és ez az izmok gyengüléséhez vezethet. De nem kell ahhoz gyerekeket szülni, hogy valaki érintett legyen: a menopauza után bekövetkező hormonális változások – különösen az ösztrogénszint csökkenése – is hatással lehetnek a húgycső és a húgyhólyag szöveteinek rugalmasságára.

A „rossz” életmód sem segít: a túlsúly például megnöveli a medencefenékre nehezedő nyomást, és ha nem mozgunk eleget, az izmok tovább gyengülnek. Ugyanakkor az erős fizikai terhelés – például nehéz tárgyak emelése – is rizikófaktor.

Nem tabu, hanem kezelhető probléma – a női létünk következménye

Az inkontinencia nem egy olyan probléma, amit szégyellni kellene – bár sajnos sokan így élik meg. Azonban, ha a tünetek már befolyásolják a mindennapi életminőséget, vagy nem javulnak néhány hónap alatt, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Fontos figyelni az egyéb tünetekre is: mivel fájdalom, égő érzés vagy gyakori vizelési inger már fertőzésre utalhat, ami szintén (gyors) kezelést igényel.

A jó hír az, hogy az inkontinencia sok esetben kezelhető, sőt meg is előzhető. Az egyik legfontosabb lépés a medencefenék izmainak erősítése, amit speciális gyakorlatokkal, például Kegel-tornával lehet elérni. Ezeket a gyakorlatokat otthon is el lehet végezni: az izmokat úgy kell megfeszíteni, mintha vissza akarnánk tartani a vizeletet, majd néhány másodperc után elengedni. Ezt napi háromszor-négyszer ismételve idővel jelentős javulást érhetünk el.

Egy másik egyszerű változtatás, ha tudatosan odafigyelünk az életmódunkra. A fogyás például csökkenti a medencefenékre nehezedő nyomást, a koffein- és alkoholfogyasztás mérséklése pedig segít abban, hogy a hólyag ne irritálódjon feleslegesen.

Amikor a torna már nem elég

Ha a gyakorlatok és az életmódbeli változtatások nem vezetnek eredményre, érdemes szakemberhez fordulni. Egyes esetekben a fizikoterápia, például biofeedback vagy elektromos stimuláció segíthet az izmok újraélesztésében. Szükség esetén gyógyszeres kezelést – például helyi ösztrogénpótlást – is alkalmazhatnak, hogy javítsák a szövetek rugalmasságát.

A műtéti megoldások sem ritkák: ilyen például a húgycsövet stabilizáló szalagimplantátum. Ezek az eljárások hatékonyan kezelhetik a súlyosabb eseteket is.

Kéky Kira

Előző cikkA lelki elsősegélynyújtás ugyanúgy tanulható, mint az újraélesztés