Nehéz hónapok állnak mögöttünk, talán többen is járunk ugyanabban a cipőben: elnyűtten a nap végén könnyebb valami péksüteményt vagy szendvicset enni, esetleg lefojtani az éhségünket egy kis csokoládéval, amúgy stresszoldásként is. Ebben a cikkben sorra veszek néhány olyan alapanyagot, ami szintén gyorsan hozzáférhető, és közben még jót is tesz a szervezetnek.

Gomba

A tavaszi esőzésekkel indul a gombaszezon is – bár azt senkinek sem ajánlom, hogy maga szedjen gombát és ellenőrzés nélkül megegye, de bevizsgálás után természetesen a saját szedést is el lehet készíteni számtalan módon. A gombában sok van az ergotionein nevű, rákellenes hatású antioxidánsból, és jó forrása a riboflavinnak (B2-vitaminnak is), ami hasznos a bőr, köröm és haj növekedése szempontjából. Jó hatással van a látásunkra, illetve szükségünk van rá a nyálkahártyánk védelme érdekében, hiányában nyálkahártya-gyulladások alakulhatnak ki. Mind emellett segíti a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjét.

A gombát nagyon szeretik a fogyni vágyók is, mivel nagyon alacsony a kalóriatartalma, 100 grammban csupán 22-25 kalória van. Zsírt szinte egyáltalán nem tartalmaz, és majdnem annyi a fehérje benne (3 gramm), mint amennyi a szénhidrát is.

Spenót

A spenót az egyik legjobb folsav-forrás, és jelentős mennyiségű A-vitamin, vas, kálium, kalcium, cink és szelén is van benne – ez utóbbi antioxidáns tulajdonságokkal bír, és segíti a pajzsmirigy optimális működését.

Elhanyagolható a szénhidrát- és kalóriatartalma, 100 gramm nyers spenót összesen 20 kalória, és még 2 gramm fehérje is van benne.

Vörösbor

Jön a fröccsözés ideje, és ha már bor kerül a pohárba, akkor az legyen vörös. A kék szőlő héjában és a vörösborban található rezveratrol nevű polifenol antioxidáns és rákmegelőző hatásáról ismert. A kutatók szerint a vörösborban található flavonoidok csökkentik a szívkoszorúér-betegség veszélyét, mert akadályozzák a vérrögképződést, csökkentik a rossz koleszterin és növelik a jó koleszterin szintjét. Viszont rossz hír az édesebb bor iránt rajongóknak, hogy minél édesebb a bor, annál kevesebb benne a flavonoid. Ebből a szempontból a legjobbak a Cabernet, a Petit Syrah és a Pinot Noir fajták.

Ne feledjük, hogy bár nem étel, hanem ital, mégis sok-sok kalóriát vihetünk be azzal, ha többet iszunk az ajánlott napi 1 pohárnál. 1 deci vörösbor 70-80 kalória – egy pohár általában ennél nagyobb mennyiséget tartalmaz.

Tojás

A tojás tele van létfontosságú vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ráadásul a könnyen emészthető fehérjék kalória- és zsírszegény forrása. A tojássárgájában különösen sok a kolin, ami a sejtek és az idegek optimális működését támogatja. A szakértők szerint napi két tojást bátran elfogyaszthatunk, mivel a benne levő koleszterin nem befolyásolja jelentősen a vér koleszterinszintjét.

Egy nagy tojásban (nyersen) 72 kalória van, főzve is ennyi, de ha zsiradékon sütjük, akkor már több! Tartalmaz 5 gramm zsírt, koleszterinből pedig 186 mg-nyit, viszont gyakorlatilag nincs benne szénhidrát, miközben az egyik legjobban hasznosuló fehérjeforrásnak számít.

Görög joghurt

A hagyományos joghurt is kiváló kalcium-, kálium- és fehérjeforrás, de a görög változatban több a fehérje, viszont feleannyi a nátrium és a szénhidrát, mint a hagyományosban. A joghurthoz gyakran adnak hozzá olyan probiotikus baktériumokat, mint a Lactobacillus acidophilus és a Lactobacillus casei, amelyek növelik a belekben lakó hasznos baktériumok számát, és így segítik az immunrendszer működését. A zsírmentes görög joghurtban kevesebb a kalória, ám az utóbbiak megkönnyítik a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E- és K-vitamin) felszívódását, és a teltségérzetről is gondoskodnak.

Gyártótól függően 70-80 kalóriát tartalmaz 100 gramm görög joghurt, 5-10 gramm zsírtartalommal készülnek általában. Bár a tejtermékeket kiváló fehérjeforrásnak ismerik az emberek, jó tudni, hogy 100 grammjában csupán 3-4 gramm fehérje van, mivel nagyon magas a víztartalma.

Mivel tavasszal mindenki igyekszik kicsit egészségesebben enni, illetve egyre nagyobb a kínálat a friss hozzávalókból, ezért jó, ha néha tudatosan választjuk meg, mit is adunk a szervezetünknek. Vásárlásnál jusson eszünkbe, hogy ezek az élelmiszerek miben segíthetnek nekünk, miért tesz jót nekünk a mértékletes fogyasztásuk.

Kéky Kira

Előző cikkLegyél gyerekes!
Következő cikkEgészségesebb alternatíva kenyérre, édességre, krumplira – így válassz jól!